Hüaluroonhape – kui nahal on janu!
Selleks, et rääkida hüaluroonhappest, peame esmalt rääkima nahast. Nahk on inimese kõige suurem elund. Selle peamine töö on meid katta ja välistegurite eest kaitsta. Nahk koosneb enamasti kolmest kihist (loetletud väljast sissepoole):
marrasknahk ehk epidermis (epidermis)
pärisnahk ehk dermis (dermis)
alusnahk ehk subkuutis (tela subcutaneae)
Epidermis ehk marrasnahk (0.05-0,6 mm) on pidevalt uuenev kude. Naha elutsükli käigus tekib alumistes kihtides tüvirakkudest uusi rakke. Epidermis jaguneb omakorda viieks alamkihiks. Epidermise kõige välimine kiht on sarvkiht (stratum corneum). See koosneb tihedasti kokku surutud lamedatest rakkudest mis on omavahel seotud lipiidse tsemendiga. Taoline sidus struktuur tagab osaliselt naha veekindluse. Naha pinnalt eraldub pidevalt juba oma eesmärki mittetäitvaid surnud rakke. Inimese nahk uueneb pidevalt umbes kuuajalise tsükliga.
Dermis ehk pärisnahk sisaldab elastseid kiude ning on seetõttu veniv, painduv ja sitke. Pärisnahas paiknevad karvanääpsud, veresooned, higi- ja rasunäärmed ning närvid.
Alusnahk ehk subkuutis on vahelüliks naha ja nahaaluste organite vahel, mis koosneb peamiselt kohevast sidekoest, elastiinist ja rasvarakkudest. Umbes pool keharasvast asub nahaalustes kudedes, alusnahas asub ka rikkalikult vere- ja lümfisooni ning närvirakkude jätkeid.
Mis puutub nahahooldusesse, siis räägime üldiselt alati sellest, mis toimub epidermises, tegelikult isegi veel täpsemalt – epidermise kõige välimises kihis, mida nimetatakse sarvkihiks (stratum corneum).
Kas me oleme tehtud veest?
Teatud määral küll. Inimese nahk koosneb umbes 64% ulatuses veest ning terve ja kauni naha säilitamiseks on oluline, et veesisaldus nahas püsiks piisav. Kuid see ei ole passiivne protsess – siin tuleb mängu hüaluroonhape (HH). Hüaluroonhape on keemiline ühend, mida leidub looduslikult meie kehas ning mida võib leida nahas, liigestes, ajus, silmades ja mujal. Hüaluroonhappe peamine ülesanne on hoida nahk niisutatuna ja säilitada selle struktuur, mis omakorda annab nahale pringi ja elastse välimuse.
Oma olemuselt on hüaluroonhape kleepuv ja libe aine, mis suudab imada ja siduda suures koguses niiskust. Seetõttu võivad suuremas kontsentratsioonis hüalaroonhapet sisaldavad kosmeetikatooted tunduda alguses tavapärasest kleepuvamad, aga see tunne kaob mõne aja jooksul pärast nahale kandmist ja sellest ei tasu ära ehmatada.
Kõige kõrgem hüaluroonhappe tase on vastsündinud beebide nahas, mistõttu on nende nahk erakordselt pehme ja elastne. Vananedes aga väheneb hüaluroonhappe tootmine ning nahk muutub kuivemaks ja elastsus väheneb, mis viib kortsude tekkeni. Õnneks saame me selle osas nii mõndagi ära teha.
Anna nahale juua
Naha niiskustaseme säilitamisel on äärmiselt tähtis õige nahahooldus. Hüaluroonhape on väga hinnatud koostisaine kosmeetikatoodetes oma imepärase võime tõttu siduda endasse vett. Kuid see pole veel kõik, lisaks aitab see vähendada naha punetust ja mõningate uuringute põhjal omab efekti ka haavade kiiremal paranemisel. Kreemides kasutatavat hüaluroonhapet saadakse enamasti teatud tüüpi bakterite fermenteerimise teel. Näiteks kasutame meie oma toodetes erineva molekulaarmassiga hüaluroonhappeid, mis on saadud GMO-vabast nisust ja maisist. Tooraine valmib kontrollitud tootmisprotsessi käigus, mis vastab ECOCERTi juhistele.
Nüüd tuleme tagasi naha ehituse juurde ning mängu (või siis nahka) sisenevad erineva molekulaarmassiga hüaluroonhapped, mis teevad erinevates kihtides erinevat tööd.
Suure (kõrge) molekulaarmassiga HH (suurus L) ja keskmise molekulaarmassiga HH (suurus M) moodustavad oma suurte pallikujuliste molekulidega kaitsva kihi epidermise pinnale, sidudes vett ja takistades mehaaniliselt ebavajalikku niiskuskadu. Need kaks tagavad selle, et nahk tundub katsudes sametiselt pehme ja sile.
Väikse (madala) molekulaarmassiga HH (suurus S) on tõeline naha janukustutaja. See tungib oma väiksemate molekulidega sarvkihi sügavamasse ossa, tagades võimsa niisutuse, kuna seob magnetina vett ning aidates lisaks vähendada naha punetust.
Väga väikse molekulaarmassiga HH (suurus XS) tungib kõige sügavamale ning omab pikemaajalist efekti, aidates parandada naha elastsust seestpoolt ja vähendada kortsukesi tänu oma võimsale niisutavale efektile.
Kui sinu peamine soov on nahka niisutada ja eelkõige vananemist ja kortsukesi ennetada, siis soovitame leida tooted, mis sisaldavad erinevate molekulaarmassidega hüaluroonhappeid. JOIK Organic Moisture Magnet toodetes on kasutusel nelja erineva molekulaarmassiga hüaluroonhapped.
Kogu uus JOIK Organic näohooldus on sertifitseeritud Ecocerti poolt Cosmos Standardi alusel, et tagada kõrgeim kvaliteet nahahoolduse toodetes.
JOIK Organic Moisture Magnet tootesarja kuuluvad:
1. Moisture Magnet Niisutav Päevakreem
2. Moisture Magnet Taastav Öökreem
3. Moisture Magnet Hüaluroonhappe Seerum
4. Moisture Magnet Sügavniisutav Näomask
5. Moisture Magnet Niisutav Näotoonik
6. Moisture Magnet Mitsellaarvesi
7. Moisture Magnet Näopuhastusvaht + sama toode ka reisisuuruses
Kogu uus näohooldus saadaval tutvumishinnaga kuni septembri lõpuni SIIN
Kasutatud artiklid:
- Wikipedia
- Tooraine tootja materjalid ja uuringud
- https://my.clevelandclinic.org/health/body/21901-epidermis
- https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hyaluronic-acid#what-to-use
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22915-hyaluronic-acid